-->
    Верзија 1.0 
најави се регистрирај се
Почетна
Портал СМС Сандаче Моја сметка
Портал
Бизнис
Забава и трач
Љубов и секс
Наука и технологија
Спорт
Автомобилизам
Храна и пијалоци
Здравје и убавина
Фото приказни
Видео приказни
 
Неделен хороскоп

Радио во живо
 
 Metropolis radio networkCity radio 94.7 FMClub Fm 103.4
 

Курсна листа
 
=
конвертирај
     

Мисли и поуки

 

Седум пати преврти го јазикот пред да проговориш.  

(Толстој)
Овој простор ќе биде заменет со MP3 player.


Livescore 
Сите статии / Здравје и убавина
Уринарни инфекции

Уринарните инфекции се честа и непријатна појава. Тие се сметаат за безопасни и лесно излечиви болести, но и покрај тоа можат да предизвикаат бројни компликации, а често и да предупредат за постоењето на некоја посериозна болест. Симптомите може да варираат од лесни, незабележиви тегоби, па сè до многу силни, крајно непријатни манифестации. Почетокот на инфекцијата најчесто се манифестира со зачестено мокрење, кое е пропратено со пецкање и притисок при мокрењето. Ако навремено се лекуваат уринарните инфекции не се опасни, но ако се занемарат можно е лекувањето да биде долготрајно, болно и скапо. Затоа, како и за секоја друга болест, најдобро е да се избегне нивната појава. Еве неколку едноставни совет кои ќе ви го овозможат тоа:

Пијте многу вода, барем 8 чаши дневно (1,5-2 литри), но имајте на ум дека внесувањето на течности во организмот секогаш зависи од физичката активност и надворешната температура. Зголемената внесена количина на течности ќе предизвика почесто мокрење со што се исфрлаат бактериите од мочниот меур. Никогаш не ја игнорирајте потребата за мокрење, напротив трудете се да стекнета навика за мокрење на секој 2 до 4 часа.

За жените, препорачливо е да мокрите пред и после секој сексуален однос. Мокрењето пред и после сексуалниот однос помага во отстарнување на бактериите кои евентуално би се внеле во текот на самиот однос. За миење на гениталиите употребувајте исклучиво вода и сапун со кисела PH вредност. Избегнувајте користење на хигенски производи како што се интимните купки, пудри, спрејови или парфимирна тоалетна хартија.

Туширањето е подобро отколку капењето во када, но ако не можете да го одбегнете, тогаш не користете пенливи купки  и не останувајте во када повеќе од 30 мин. Долната облека перете ја со благи детергенти и секогаш внимавајте при нејзиниот избор. Најдобро е да користите памучна долна облека, која не е премногу тесна или минимална.

Избегнувајте рафинирана храна, засладени овошни сокови, шеќер, кафе и алкохол. Редовно земајте витамин Ц, бидејќи тој ја зголемува киселоста на урината и ја прави неповолна средина за бактериите.
Во последно време често ги препорачуваат и соковите од брусници и боровинки, барем 2 до 3 чаши дневно. Но сепак, ако и покрај мерките на претпазливост се посомневате во постоењето на уринарна инфекција, најдобро е веднаш да се обратите кај Вашиот доктор.

Статијата е објавена на : 13.09.2008 06:44:56  
 
Здравје и убавина
Костим за капење за жени со големи колкови
Костими за капење за секој тип
Модели како од хорор филм
Смрдливите пазуви се најголемото злосторство на телото
Љубезен шеф за долг живот
Како да се разладиме
Britney како моден дизјанер
Ботоксот го паралелизира и лицето и емоциите
Што мора да има секоја жена во својот ормар
Еден чај дневно против рак на јајниците

  Оставете коментар за објавената статија
Име :
Коментар:  
 
Од : marija
Коментар : brusnicata e zakon za urinarni infekcii

Од : kristina
Коментар : najcesto ja predizvikuva e.koli,vnimavajte da ne ja "zakacite"zosto e mn. dosadna.ja imav pred nekolku god. a sega pak uzas.pijam antibiotici i caj od brusnica i vit.c

Од : ani
Коментар : sega doagam od lekar, strasna infekcija na urinalniot trakt i se zivo za mig pocna da me boli i bubrezi i grb.preporacajte nesto efikasno

Од : vesna
Коментар : zemi imunobor uro ke ti pomogme

Од : Marry
Коментар : jas ne znam dali imam urinarna infekcija,bidejki osven neprijatniot miris ma urinata i toa samo rano nautro, drugi simtomi nemam i taj miris me strasno nervira,pijam tecnosti,cajevi i odrazavam higiena,sekoja vecer se tusiram i ne koristam gelovi sprejovi i sl ke ve molam za pomos ako imal nekoj vakov problem neka pomogne

Од : draga
Коментар : nisto ne mi pomaga molam za sovet?sve probav i brusnica i uvin caj se otruv od antibiotici pomos.....

Од : zana
Коментар : zemete nekolku semki od dinja iseckajte i svarete gi vo eedna ca[a voda da vijat dodeka vodata ne se prepolovi iscedete go i ispijate

 

 

 
 
 
Copyright © 2011, Bluezone - За нас | Услови за употреба | Политика на приватност | Политика против небарани комуникации